Péče o dřevěné nádobí - víte, jak na to?

O přírodu je třeba starat se s láskou. A to neplatí jen o té venku, ale i o kuchyňských potřebách, které z ní vzešly. V Kotlíku nedáme na dřevo dopustit, a proto si dnes povíme, jak se o něj starat, aby nám co nejdéle sloužilo.

Předtím, než dřevěné náčiní zapřáhnete do kuchyňského provozu

Vařečky, obracečky, vály a prkénka ze dřeva ocení potíráním rostlinným olejem. Doporučujeme olivový, slunečnicový nebo mandlový. Tím zvýšíte jejich odolnost proti vlhku a prodloužíte jim životnost.

Olej rovnoměrně rozetřete po celém výrobku a nechte působit. Zbytky nevstřebaného oleje následně setřete papírovou kuchyňskou utěrkou.

Jak pečovat o dřevěné kuchyňské náčiní

Co dodržovat při péči o kuchyňské dřevěné náčiní?

  1. Velkým obloukem se vyhněte myčce na nádobí

Lázně v myčce v tomto případě nejsou prospěšné. Ba naopak. Horká voda a pára můžou způsobit prohýbání, zkroucení nebo praskliny. Stejně tak dřevěným kuchyňským potřebám nesvědčí odmáčení ve dřezu. Použijte tedy klasický způsob - mytí jarem, teplou vodou, důkladné opláchnutí a následné vysušení.

  1. Nevystavujte své dřevěné pomocníky přímému teplu

Vysušení tím neurychlíte. Přímé teplo radiátoru nebo vyhřáté trouby dokáže způsobit nenávratné poškození. Dřevěná prkénka a vály opřete a nechte je oschnout. Vařečky, špachtle, naběračky pověste za háček nebo postavte do odkladače nádobí.

dřevěné-kuchyňské-potřeby

  1. Jak na udržení perfektní čistoty?

Pokud se vám i tak stane, že dřevěné kuchyňské náčiní zapáchá, pomoc je snadná. Stačí použít ingredience, které máte běžně doma:

  • ocet - funguje jako přírodní dezinfekce
  • citron - zbavuje bakterií, zápachu a skvrn
  • sůl - zničí i bakterie v zářezech
  • jedlá soda - ideální na hloubkové čištění.

Potrpíte si na dokonalou hygienu? Produkty ze dřeva je možné jednou za čas dezinfikovat pomocí 3% peroxidu vodíku, který po nanesení necháte cca 15 minut působit.

  1. Když je na nich znát zub času

Má toho dřevěné náčiní už hodně za sebou? Ani tak ho nemusíte vyměňovat za nové. Stačí ho lehce obrousit a znovu mu dopřát masáž olejem. Tu ostatně doporučujeme v pravidelných intervalech.