Vaří se to, smaží se to, peče se to a jí se to - maso

Patříte mezi ty, jejichž nejoblíbenějším dezertem je steak? Pak je tenhle článek přesně pro vás.  Pojďme se společně zakousnout do pořádného kusu masa a zjistit, jak ho můžeme upravovat.

Co s masem před tepelnou úpravou?

Maso pečlivě omyjte pod tekoucí vodou. Není třeba ho nijak máčet. Následně z něj odstraňte blány a velké kosti. Prkénko, na kterém maso zpracováváte, dejte poté ihned do dřezu. V případě, že maso nebudete vařit, péct, smažit, nebo dusit stejný den, ve který jste ho koupili, zabalte jej do mokré utěrky s trochou octa a vložte do lednice.

pečené kuře

Jak se dá maso upravovat?

Vaření v páře - skvělý způsob, jak zachovat nejen živiny, ale i chuť masa. Vaření v páře ovšem není ideální pro všechny druhy masa. Doporučuje se pro rybí, kuřecí a krůtí maso. I ryby budou skvělé, když je budete pošírovat s vínem a divokým kořením.

Dušení masa - jde o jednu z nejšetrnějších úprav, kdy během přípravy ztratíte minimum živin a vitamínů. Tento postup je ideální i pro tužší kusy masa, jejichž chuť zůstane v pokrmu. Pod maso je třeba dát dostatečné množství tekutin a zvolit vhodný základ - cibuli na šťávu z masa, cibuli + papriku na guláš, nebo zeleninový základ na svíčkovou.

Pečení masa - před pečením nezapomeňte na zatáhnutí masa - rychlé opečení na pánvi. Vyhněte se velkému množství tuku, tak by se povrch maso správně nezatáhl. Pak už jej stačí vložit do pekáče s ostatními surovinami. Ideální teplota pro menší kusy masa je 210 °C, pro větší pak 190 °C. Maso je vždy lepší vkládat do předem vyhřáté trouby. Na pečení se hodí snad všechny druhy masa.

Grilování - tato úprava masa spočívá v přímém působení žáru. Hodí se tak pro pokrmy, jejichž příprava zabere méně než 30 minut - steaky, hamburgery, klobásy a kotlety. Chystáte se na grilovačku? Zkuste naše tipy.

grilované-maso

Sous-vide - tento způsob úpravy masa se běžně využívá jen v profesionálních restauracích, ale ve výsledku chutná natolik výjimečně, že bychom jej neměli ve výčtu opomenout. Maso se ochutí, vakuuje se a následně se několik hodin pošíruje ve vodní lázni.

Konfitování - při této úpravě se maso peče při nízké teplotě po dobu několika hodin ve vlastní šťávě či tuku. Ve finále se doslova rozpadá a rozplývá na jazyku. Pro konfitování je vhodnější zvolit tučnější masa - kachní, husí, hovězí nebo vepřové.

Římský hrnec - příprava ve speciálním hliněném hrnci má hned několik výhod. Římský hrnec se dá používat na pečení, dušení i zapékání. Maso a přílohy se v něm pozvolně tepelně upravují a nepřipalují se.  Během přípravy není nutné maso nijak hlídat, ani ho podlévat. Stačí mu vlastní šťáva a tuk.

V Kotlíku máme římský hrnec, do kterého se vám vejde celé kuře i s přílohou.

Uzení masa -jde tepelnou úpravou, při které se maso ponechá po určitou dobu v teplém kouři vzniklém hořením dřeva. Před uzením je nutné jej uložit na několik dní do solného nálevu, který maso do značné míry konzervuje.  Pro uzení se hodí vepřová ples nebo kýta, krkovička, jehněčí nebo telecí maso. Výborná je i zvěřina.

Maso může chutnat božsky i bez tepelné úpravy. Zkuste poctivý tatarák podle našeho receptu.